Rabu, 15 Ogos 2018


Rancangan pengajaran harian 8

Nama Guru: Nurliza Binti Nordin
Mata pelajaran: Ibadat
Kelas: 4 muslim
Tarikh: 27 Julai 2018
Masa: 3.00 – 3.30
Bilangan: 20 orang
Tajuk: Qadha puasa
Kemahiran: Menakul, menulis , berkomunikasi
Keadah: Perbincangan
Pengetahuan sedia ada:
1.  Murid mengetahui tentang qadha puasa
2. Murid pernah mempelajari qadha pada minggu lepas
3. Murid sudah mempunyai beberapa kemahiran tentang puasa
Hasil pembelajaran
1. Pelajar dapat menyebut pengertian qadha puasa
2. Pelajar dapat mengingati hokum qadha puasa
3. Pelajar menyebut 2 hikmah dan tujuan qadha puasa
Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membandingbeza
Penerapan nilai: Kerjasama, Berani, Taat


Masa/Langkah
Isi pembelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
Cacatan
Pendahuluan
( 2 minit)
Bacaan doa
-Guru membaca doa dan murid mengaminkan
Nilai:
Taat
Set induksi
(4 minit)
Video: Qadha puasa

-Tanya soalan :
Ustazah nak Tanya apakah kamu tonton dalam video


-Guru menerangkan video kepada murid.

-Pelajar menonton video di dalam kelas.

-Guru menayakan soalan berkaitan video tadi.

-Beberapa pelajar akan menjawab soalan.

-Guru akan mengaitakan soalan, video dengan tajuk yang hendak dipelajari.
BBM:
Komputer riba, Lcd, Pembesar suara

Teknik:
Soal jawab

Nilai:
Bersungguh-sungguh Sabar
Langkah 1
( 4 minit )
Pengertian
-Bahasa menunaikan atau melaksanakan

Istilah mengerjakan semula ibadat puasa yang tidak sah ,tertinggal atau sengaja ditinggalakn
-Guru menerangkan  pengertian qadha puasa dari segi istilah dan bahasa

-Guru membaca atau menyebut kemudian murid ikut berulang- kali.

BBM:
Komputer riba, Lcd, Pembesar suara

Teknik:
Soal jawab

Nilai:
Bersungguh-sungguh Sabar
Langkah 2
( 5 minit)

Tujuan Dan hikmah
-Memberikan keringanan
-Menutup kekurangan amal
-Membentuk bahawa  ibadat puasa ramadhan merupakan satu kefardhuan
-Setiap muslim menjaga displin dan adab – adab ketika puasa.
Guru menerangkan tujuan dan hikmah qadha puasa

-Membaca dan murid murid mengikut menyebut sekali berulang-kali.

-Membetulkan sebutan pada murid yang salah menyebut.

-Menyuruh beberapa orang murid untuk menyebut tiga tujuan dan hikmah qadha puasa
BBM:
Komputer riba, Lcd,Pembesar suara

Teknik:
Syarahan

Nilai:
Sabar, Kerjasama
Langkah 3
(5 minit)
Hukum
-Hukum qadha puasa ialah wajib ke atas mereka yang meninggalkan ibadat puasa.
-Guru menjelaskan tentang hokum qadha puasa kepada murid-murid
BBM:
Komputer riba, Lcd,Pembesar suara

Teknik:
Perbincangan

Nilai:
Berdisplin, Bersungguh - sungguh
Langkah 4
(8 minit)
Permainan:
Poket doremon
-Guru menerangkan cara bermain
-Beberapa orang pelajar berdiri untuk ke hadapan memilih poket yang dikehendaki.

-Di dalam poket terdapat beberapa soalan.

-Murid- murid melakukan   di dalam kelas.

-Guru menyatakan kepada murid  jawapan itu betul atau salah

BBM:
Kad manila,piring,
Kertas warna

Teknik:
Belajar sambil bermain


Nilai:
Kerjasama,Taat
Penutup
(2 minit)
Guru meremuskan tentang qadha puasa
Guru memberi rumusan dan pengajaran yang terdapat daripada pembelajaran harini.

-Murid mengingati dan faham akan pembelajaran
-Guru memberikan latihan kerja ruma
BBM:
Latihan kerja rumah

Nilai:
Kerjasama,Taat,Sabar

Cacatan ringkas:

Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran yang dijalankan harini sungguh seronok kerana murid -  murid memberikan tumpuan yang sepenuhnya. Terdapat beberapa pelajar tidak menumpukan perhatian semasa saya mengajar. Ia juga boleh memberikan diri saya berkayinan terhadap pelajar – pelajar.

Ulasan  pensyarah guru pembimbing:

Disediakan oleh:

Tiada ulasan:

Catat Ulasan