Rabu, 15 Ogos 2018


Rancangan pengajaran harian 4

Nama Guru: Nurliza Binti Nordin
Mata pelajaran: Ibadat
Kelas: 4 muslim
Tarikh: 27 Julai 2018
Masa: 3.00 – 3.30
Bilangan: 20 orang
Tajuk: Solat gerhana
Kemahiran: membaca, mendegar dan melihat
Keadah: Syarahan
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid mengetahui tentang solat gerhana
2. Murid pernah melakukan solat gerhana di rumah
3. Murid sudah belajar pada mingu lepas
Hasil pembelajaran
1. Pelajar dapat menyebut pengertian solat gerhana
2. Pelajar dapat mengingati hokum solat
3. Pelajar menerangkan 2 contoh jenis solat rawatib
Kemahiran berfikir: membandingbeza, meramal, soal jawab
Penerapan nilai: Khusyuk, Berani, taat


Masa/Langkah
Isi pembelajan
Aktiviti pembelajarn dan pengajaran
Cacatan
Pendahuluan
( 2 minit)
Bacaan doa
Guru membaca dan murid mengaminkan
Nilai:
Taat, khusyuk
Set induksi
( 4 minit )
1.  Apakah yang ditunjukan ini?
2.Gambar: bulan
1. Guru menunjukkan sekeping gambar bulan.
2.Guru bertanya tentang gambar yang ditunjukan.
3.Guru memberitahu kepada murid tentang pembelajaran hari ini.
BBM:
Gambar

Aktiviti:
menulis tarikh dan hari.
Langkah 1
(4 minit )
Pengertian solat gerhana
-Didalam bahasa arab terdapat dua istilah iaiatu berkaitan gerhana khusyuf dan khusyuf

-Khusyuf ialah gerhana bulan

Khusyuf ialah gerhana matahari
-Guru menjelaskan pengertian solat gerhana  dari segi syarak dan bahasa
BBM:
Manila Kad,kertas warna, kad imbasan tulisan

Teknik:
Soal jawab

Nilai:
Bersungguh-sungguh,kerjasama, sabar
Langkah 2
( 5 minit )
Jenis-jenis dan waktu solat
-Waktu solat gerhana matahari bermula apabila  berlakunya gerhana dan berakhir dengan hilangnya  gerhana itu  dan sehingga terbenam matahari.

-Waktu solat gerhana bulan waktunya bermula apabila berlaku gerhana bulan dan berakhir dengan hilannya gerhana dan terbit matahari.
-Guru menerangkan jenis- jenis dan waktu solat gerhana

-Membaca dan murid mengikut menyebut sekali berulang-ulang kali

-Guru membetulkan sebutan murid yang salah.

-Guru menyuruh beberapa orang murid untuk menyatakan kembali jenis – jenis dan waktu solat gerhana.
BBM:
Pemancar cahaya,komputer riba

Teknik:
perbincangan

Nilai:
Patuh,berfikiran terbuka,berdisplin
Langkah 3
( 5 minit )
Hukum solat gerhana
-Hukum mengerjakan solat gerhana ialah sunat muakad.
-Guru menjelaskan tentang hokum solat gerhana kepada murid-murid.
BBM:
Komputer riba,lcd

Teknik:
soal jawab

Nilai:
Kerjasama, taat, patuh
Langkah 4
(8 minit )
Permainan:
Soal jawab


-Guru menerangkan cara bermain

- Beberapa pelajar mendapat soalan yang diberikan oleh guru.

-Murid- murid menjawab soalan itu di dalam kelas.

-Guru menyatakan kepada semua murid jawapan itu tadi betul atau salah.


BBM:
Kertas warna, sampul warna warni

Teknik:
Belajar sambil bermain

Nilai:
Kerjasama dan patuh
Penutup
(2 minit )
Guru meremuskan tentang pelajaran solat gerhana
Guru memberi rumusan dan pengajaran yang terdapat daripada pembelajaran harini.

-Murid mengingati dan faham akan pembelajaran

-Guru memberikan latihan kerja rumah
BBM:
Latihan kerja rumah

Nilai:
Khusyuk, patuh


Cacatan ringkas:
Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran yang dijalankan harini sungguh seronok kerana murid -  murid memberikan tumpuan yang sepenuhnya. Terdapat beberapa pelajar tidak menumpukan perhatian semasa saya mengajar. Ia juga boleh memberikan diri saya berkayinan terhadap pelajar – pelajar.
Ulasan  pensyarah guru pembimbing:

Disediakan oleh:

Tiada ulasan:

Catat Ulasan