Rabu, 15 Ogos 2018


Rancangan pengajaran harian 7

Nama Guru: Nurliza Binti Nordin
Mata pelajaran: Ibadat
Kelas: 4 muslim
Tarikh: 27 Julai 2018
Masa: 3.00 – 3.30
Bilangan: 20 orang
Tajuk: Ihya ramadhan
Kemahiran: membaca, mendegar dan melihat
Keadah:  Pandangan dan soal jawab
Pengetahuan sedia ada:
1.  Murid mengetahui tentang puasa
2. Murid pernah melakukan puasa di rumah ketika bulan ramadhan
3. Murid sudah mempunyai beberapa kemahiran tentang puasa
Hasil pembelajaran
1.  1. Pelajar dapat menyebut pengertian puasa
2. Pelajar dapat menyatakan 2 kelebihan puasa
3. Pelajar menyebut 2 tujuan puasa
Kemahiran berfikir: Soal jawab, merumus, membandingbeza
Penerapan nilai: Taat, khusyuk, berkerjasama

Masa/Langkah
Isi pembelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Cacatan
Pendahuluan
(2 minit)
-Bacaan doa
Guru membaca doa dan murid mengaminkan
Nilai:
Taat
Set induksi
(4 minit)
Video: Upin ipin puasa ramadhan.

-Tanya soalan :
Ustazah nak Tanya apakah kamu tonton dalam video


-Guru menerangkan video kepada murid.

-Pelajar menonton video di dalam kelas.

-Guru menayakan soalan berkaitan video tadi.

-Beberapa pelajar akan menjawab soalan.

-Guru akan mengaitakan soalan, video dengan tajuk yang hendak dipelajari.
BBM:
Video,Komputer riba, Lcd, Pembesarsuara

Teknik:
Soal jawab

Nilai:
Bersungguh-sungguh,   Sabar
Langkah 1
(4 minit)
Pengertian
Bahasa
 -menghidupkan sesuatu.

-Guru menerangkan  pengertian iktikaf dari bahasa.

-Guru membaca atau menyebut kemudian murid ikut berulang- kali.

BBM:
Komputer riba, Lcd,Pembesar suara

Teknik:
Soal jawab
Nilai:
Rajin,berfikiran terbuka
Langkah 2
(5 minit)
Kelebihan bulan Ramadhan
-Diwajibkan berpuasa
-Lailatul qada
-Bulan keampunan
-pintu- pintu syurga dibuka
-Pahala amal ibadat
-Guru menjelaskan tentang kelebihan bulan ramadhan kepada murid-murid
BBM:
Komputer riba, Lcd,Pembesar suara

Teknik:
Perbincangan

Nilai:
Sabar, Kerjasama
Langkah 3
(5 minit)
Tujuan ihya Ramadhan
-Melatih diri
-Sabar dalam mengerjakan ibadat
-Melakukan kebajikan dan amal soleh

Guru menerangkan kelebihan ihya ramadhan

-Membaca dan murid murid mengikut menyebut sekali berulang-kali.

-Membetulkan sebutan pada murid yang salah menyebut.

-Menyuruh beberapa orang murid untuk menyebut tiga tujuan ihya ramadhan
BBM:
Komputer riba, Lcd,Pembesar suara

Teknik:
Syarahan

Nilai:
Sabar, Kerjasama
Langkah 4
(8 minit)
Permainan:
Padanan
Guru menerangkan cara bermain

- Setiap kumpulan diberikan lembaran aktiviti suai padanan dan perlu menampal

-Murid- murid melakukan   di dalam kelas.

-Guru menyatakan kepada murid  jawapan itu betul atau salah

BBM:
Kertas warna,Kad tulisan

Teknik:
Belajar sambil bemain

Nilai:
Berani, Bertanggungjawab.
Penutup
(2 minit)
Guru meremuskan tentang pelajaran Puasa di bulan ramadhan
Guru memberi rumusan dan pengajaran yang terdapat daripada pembelajaran harini.

-Murid mengingati dan faham akan pembelajaran
-Guru memberikan latihan kerja rumah
BBM:
Latihan kerja rumah

Nilai:
Kerjasama,Taat,Sabar

Cacatan ringkas:

Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran yang dijalankan harini sungguh seronok kerana murid -  murid memberikan tumpuan yang sepenuhnya. Terdapat beberapa pelajar tidak menumpukan perhatian semasa saya mengajar. Ia juga boleh memberikan diri saya berkayinan terhadap pelajar – pelajar.

Ulasan  pensyarah guru pembimbing:

Disediakan oleh:

Tiada ulasan:

Catat Ulasan