Rabu, 15 Ogos 2018



Rancangan pengajaran harian 1

Nama Guru: Nurliza Binti Nordin
Mata pelajaran: Ibadat
Kelas: 4 muslim
Tarikh: 27 Julai 2018
Masa: 3.00 – 3.30
Bilangan: 20 orang
Tajuk: Solat berjemaah
Kemahiran: membaca, mendegar dan melihat
Keadah: Pandangan dan soal jawab
Pengetahuan sedia ada:
1.  Murid mempelajari solat berjemaah ketika di rumah
2. Murid belajar tentang solat berjemaah mingu lepas
3. Murid mengetahui solat berjemaah
Hasil pembelajaran:
1.Pelajar dapat menyebut pengertian solat berjemaah
2. Pelajar dapat mengingati hokum solat
3. Pelajar menerangkan 2 contoh kelebihan solat
Kemahiran berfikir:
soal jawab
Penerapan nilai:
 Fokus, Khusyuk





Masa/langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajan
Cacatan
Pendahuluan
(2 minit)
Bacaan doa
-Guru membaca doa dan murid mengaminkan
Nilai:
Khusyuk
Set induksi
(4minit)
-video:Lagu jom ke masjid

-Tanya soalan :
Ustazah nak Tanya apakah kamu tonton dalam video
-Menerangkan video kepada murid.

-Pelajar menonton video di dalam kelas.

-Guru menayakan soalan berkaitan video tadi.

-Beberapa pelajar akan menjawab soalan.

-Guru akan mengaitakan soalan, video dengan tajuk yang hendak dipelajari.
BBM:
Video,LCD,Pembesar suara

Teknik:
Soalan jawab,Penjelasan.

Nilai:
Fokus
Langkah 1
Pengertian solat berjemaah
-Bahasa doa
-Syarak Beberapa perkataan dan perbuatan yang didahului dengan takbiratul ikhram dan diakhiri dengan salam.
-Guru menjelaskan pengertian solat berjemaah dari segi istilah dan bahasa.

-Murid-murid menyebut semula pengertian solat berjemaah dari segi bahasa dan istilah
BBM:
Kad manila,kertas warna,kad imbasan tulisan, kad imbasan gambar

Teknik:
soal jawab dan perbincangan

Nilai:
Berusaha, rajin,berfikiran terbuka
Langkah 2
(5minit)
Hukum solat berjemaah
- solat fardhu
- solat jumaat
-Solat yang dituntut berjemaah

-Guru menjelaskan hokum solat berjemaah

-Murid-murid menyebut semula Hukum solat berjemaah

-Menyuruh beberapa orang murid untuk menyebut  ketiga –tiga hokum solat berjemaah
BBM:
Kad manila,kertas warna,kad imbasan tulisan, kad imbasan gambar

Teknik :
Syarahan

Nilai:
Taat, berani, bekerjasama
Langkah 3
Kelebihan solat berjemaah
-Merapatkan kesatuan dan perpaduan dikalangan umat.
-Meningkatkan syiar islam
-Membentuk displin diri yang baik dari sudut pengurusan masa
-Guru menjelaskan tentang kelebihan solat berjemaah
BBM:
Kad manila,kertas warna,kad imbasan tulisan, kad imbasan gambar

Teknik:
Syarahan

Nilai:
Taat

Langkah 4


Permainan: bola beracun

-soalan yang terdapat  kotak
 1)Apakah pengertian solat pada bahasa dan istilah?

2)Apakah kelebihan orang menunaikan  solat berjemaah

-Guru menerangkan cara bermain permainan

-Murid –murid bermain permainan itu didalam kelas

-Kotak beracun yang diiringi muzik akan bergerak setiap satu murid ke satu murid.

-Seorang murid akan mendapat soalan apabila lagu berhenti dan murid itu menjawab.

-Guru menyatakan kepada semua kelas jawapan murid setiap kumpulan betul atau salah
BBM:
Kotak, audio, kertas warna warni, kad imbasan tulisan

Teknik:
Belajar sambil bermain

Nilai:
kerjasama, sabar, taat
Penutup
(2 minit)
Guru meremuskan tentang pelajaran solat berjemaah
-Guru memberi rumusan dan pengajaran yang terdapat daripada pembelajaran harini.

-Murid mengingati dan faham akan pembelajaran

-Guru memberi tugasan kerja rumah.
BBM:
Buku latihan

Nilai:
Bersungguh –sungguh, hormat

Cacatan ringkas:
Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran yang dijalankan harini sungguh seronok kerana murid -  murid memberikan tumpuan yang sepenuhnya. Terdapat beberapa pelajar tidak menumpukan perhatian semasa saya mengajar. Ia juga boleh memberikan diri saya berkayinan terhadap pelajar – pelajar.

Ulasan  pensyarah guru pembimbing:

Disediakan oleh:




Tiada ulasan:

Catat Ulasan