Rabu, 15 Ogos 2018


Rancangan pengajaran harian 5

Nama Guru: Nurliza Binti Nordin
Mata pelajaran: Ibadat
Kelas: 4 muslim
Tarikh: 27 Julai 2018
Masa: 3.00 – 3.30
Bilangan: 20 orang
Tajuk: Solat istisqha
Kemahiran: membaca, menakul dan menghafal
Keadah: Perbincangan
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid mengetahui tentang solat istisqha
2. Murid pernah melakukan solat istisqha di rumah
3. Murid sudah belajar pada mingu lepas
Hasil pembelajaran:
1. Pelajar dapat menyebut pengertian solat istisqha
2. Pelajar dapat mengingati hokum solat
3. Pelajar menunjuk cara solat istisqha yang betul
Kemahiran berfikir: membandingbeza, meramal, soal jawab
Penerapan nilai: Khusyuk, Berani, taat


Pendahuluan
Bacaan doa
Guru membaca doa dan murid mengaminkan
Nilai:
Taat
Set induksi
Video: Kemarau

-Tanya soalan :
Ustazah nak Tanya apakah kamu tonton dalam video


-Guru menerangkan video kepada murid.

-Pelajar menonton video di dalam kelas.

-Guru menayakan soalan berkaitan video tadi.

-Beberapa pelajar akan menjawab soalan.

-Guru akan mengaitakan soalan, video dengan tajuk yang hendak dipelajari.
BBM:
Video,LCD,Pemancar suara

Teknik:
Syarahan

Nilai:
Rajin
Langkah 1
Pengertian solat istisqha
-Bahasa meminta air samada untuk minum ataupun untuk kegunaan lain.

-Istilah memohon kepada allah supaya diturunkan hujan ketika berlaku musim kemarau.
Guru menerangkan  pengertian solat istisqah dari bahasa dan istilah

-Guru membaca atau menyebut kemudian murid ikut berulang- kali.

BBM:
Lcd, Komputer riba

Teknik:
soal jawab

Nilai:
Bersungguh-sungguh,fokus,berdisplin
Langkah 2
Hukum
-Hukum solat istisqa sunat muakad keatas orang yang bermukim atau bermuasafir dan lain.
-Guru menjelaskan tentang hokum solat istisqha kepada murid- murid.
BBM:
Pemancar cahaya,computer riba

Teknik:
perbincangan

Nilai:
Patuh,berdisplin,taat
Langkah 3
-Cara solat istisqha
-Guru menjelaskan dan tunjuk cara mengerjakan solat istisqha kepada murid.

-murid- murid mempratikan bersama- sama di dalam kelas.
BBM:
Komputer riba,lcd,

Teknik:
Penjelasan
Nilai:
Kerjasama,fokus, berdisplin
Langkah 4
( 8 minit )
Permainan:
Berlakon
-Guru menerangkan cara bermain

- Beberapa pelajar perlu tunjuk cara mengerjakan solat istisqha

-Murid- murid melakukan   di dalam kelas.

-Guru menyatakan kepada semua murid tunjuk cara solat  itu tadi betul atau salah.

- Jika salah guru membetulkan.
BBM:
Kad imbasan gambar,
Kad imbasan tulisan

Teknik:
Belajar sambil bemain

Nilai:
Berani, Bertanggungjawab.
Penutup
( 2 minit )
Guru meremuskan tentang pelajaran solat gerhana
-Guru memberi rumusan dan pengajaran yang terdapat daripada pembelajaran harini.

-Murid mengingati dan faham akan pembelajaran
-Guru memberikan latihan kerja rumah
BBM:
Latihan kerja rumah

Nilai:
Khusyuk

Cacatan ringkas:

Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran yang dijalankan harini sungguh seronok kerana murid -  murid memberikan tumpuan yang sepenuhnya. Terdapat beberapa pelajar tidak menumpukan perhatian semasa saya mengajar. Ia juga boleh memberikan diri saya berkayinan terhadap pelajar – pelajar.
Ulasan  pensyarah guru pembimbing:

Disediakan oleh:

Tiada ulasan:

Catat Ulasan