Rabu, 15 Ogos 2018



Rancangan pengajaran harian 3

Nama Guru: Nurliza Binti Nordin
Mata pelajaran: Ibadat
Kelas: 4 muslim
Tarikh: 27 Julai 2018
Masa: 3.00 – 3.30
Bilangan: 20 orang
Tajuk: Solat Rawatib
Kemahiran: menulis, menakul dan melihat
Keadah: Syarahan dan bermain sambil belajar
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid mengetahui tentang solat rawatib
2. Murid pernah melakukan solat rawatib di rumah
3. Murid sudah belajar pada mingu lepas
Hasil pembelajaran:
1. Pelajar dapat menyebut pengertian solat rawatib
2. Pelajar dapat mengingati hokum solat
3. Pelajar menerangkan 2 contoh jenis solat rawatib
Kemahiran berfikir: soal jawab, merumus, berfikir
Penerapan nilai: Khusyuk, patuh, berdisplin

Masa/ langkah
Isi pembelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
Cacatan
Pendahuluan
( 2 minit)
Bacaan doa
-Guru membaca doa dan murid mengaminkan
Nilai: Taat
Set induksi
(4 minit)

- video: orang solat di dalam masjid

-Tanya soalan :
Ustazah nak Tanya apakah kamu tonton dalam video
-Guru menerangkan video kepada murid.

-Pelajar menonton video di dalam kelas.

-Guru menayakan soalan berkaitan video tadi.

-Beberapa pelajar akan menjawab soalan.

-Guru akan mengaitakan soalan, video dengan tajuk yang hendak dipelajari
BBM:
Video,LCD,Pemancar suara

Teknik:
Soalan jawab,Penjelasan.

Nilai:
Fokus,berani, kerjasama
Langkah 1
( 4 minit )
Pengertian solat rawatib
-Solat sunat yang mengiringi solat fardhu,biasanya dikerjakan sama ada sebelum atau sesudah solat fardhu.
-Guru menjelaskan pengertian solat rawatib.

-Guru membaca atau menyebut kemudian murid ikut berulang- kali.


BBM:
Komputer riba,lcd,pembesar suara

Teknik:
Soal jawab

Nilai:
Fokus,tabah, kerjasama
Langkah 2
( 5 minit )
-Jenis-jenis solat rawatib
Terbahagi kepada dua:-
-Rawatib kibliah(sebelum solat fardhu)
-Rawatib bidyah(selepas solat fardhu)
-Guru menerangkan jenis- jenis solat rawatib

-Membaca dan murid mengikut menyebut sekali berulang-ulang kali

-Guru membetulkan sebutan murid yang salah.

-Guru menyuruh beberapa orang murid menyebut kembali jenis – jenis solat rawatib (sebelum dan selepas solat fardhu berserta contohnya.)
BBM:
Komputer riba,lcd,pembesar suara

Teknik:
Penjelasan dan soal jawab


Nilai:
Berkerjasama, sabar


Langkah 3
( 5 minit )
Kelebihan solat rawtib
-Dapat menampung kekurangan dalam melaksanakan solat fardhu
-Solat rawatib merupakan jalan untuk menyertai rasul s.a.w disyurga.
-Kebajikan akan sentiasa melimpah atas seorang hamba
-Guru menjelaskan tentang kelebihan solat berjemaah
BBM:
Kad manila,
Kad tulisan,
Kad gambar

Nilai:
Fokus,Taat

Teknik:
Soal jawab
Langkah 4
( 8 minit )
permainan
-Guru menerangkan cara – cara bermain

-Sampul beracun mula bergerak diiringi muzik

-Sampul akan berhenti apabila muzik dimatikan.

- Murid yang memegang sampul apabila lagu dimatikan perlu menjawab soalan itu tadi.

-Guru menanyakan adakah jawapan yang dijawab itu betul atau salah
BBM:
Sampul kertas,Radio,keratin soalan

Teknik:
Belajar sambil bermain

Nilai:
Kerjasama, tolong menolong
Penutup
( 2 minit )
Guru meremuskan tentang pelajaran solat rawatib
Guru memberi rumusan dan pengajaran yang terdapat daripada pembelajaran harini.

-Murid mengingati dan faham akan pembelajaran

-Guru memberi tugasan kerja rumah
BBM:
Latihan kerja rumah

Nilai:
Kerjasama

Cacatan ringkas:
Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran yang dijalankan harini sungguh seronok kerana murid -  murid memberikan tumpuan yang sepenuhnya. Terdapat beberapa pelajar tidak menumpukan perhatian semasa saya mengajar. Ia juga boleh memberikan diri saya berkayinan terhadap pelajar – pelajar.
Ulasan  pensyarah guru pembimbing:

Disediakan oleh:





Tiada ulasan:

Catat Ulasan